SERAMİK KARO KAPLAMACISI (SEVİYE 3)

Meslek Tanımı

Seramik Karo Kaplamacısı (Seviye 3); iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, seramik karo kaplama öncesi hazırlık işlemlerini gerçekleştiren, yatay, düşey ve eğrisel yüzey ve elemanlar üzerine seramik karoları, hazır yapıştırma harçlarıyla ve/veya her türlü bağlayıcı harçla kaplama işlemlerini teknik kurallar çerçevesinde yapan, kaplama sonrası işlemleri gerçekleştiren ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Seramik Karo Kaplamacısı (Seviye 3) uygun sıcaklıkta, yeterli derecede aydınlatılmış, kapalı ve/veya açık alanlarda çalışır. Çalışma ortamı bazen gürültülü olabilmektedir. Ortam şartları el verdiği sürece yılın hemen hemen her anında çalışma gerçekleştirebilir. Yapılacak işin özelliğine göre ayakta veya diz üstüne çömelerek uzun süre çalışmak gerekebilir. Zaman zaman ağır malzemeleri taşımak gerekebilir. Çoğu zaman yeni yapılmış binaların dışında, mevcutta oturulan (yaşanılan) konutlarda da uygulamalar yapılabilir. Yüksek binaların cephe kaplamalarında iş iskelesinde çalışmaları gerekir. İşin gereğine göre çalışma sürecinde sıvacı, sıhhi tesisatçı, elektrikçi, duvarcı vb. diğer meslek elemanları ve iş sahibi ile iletişim içerisinde çalışır. Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunmaktadır.

Mesleğe İlişkin Diğer Gereklilikler

Seramik Karo Kaplamacısı (Seviye 3)’nın; iş iskelesi ile ilgili şartnamelere uygun çalışma yapması, yükseklik fobisinin olmaması ve “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışacaklara Ait İşe Giriş veya Periyodik Muayene Formu” raporuna sahip olması gerekir.

Yeterlilik Birimi Sınav Kapsamı ve Başarım Notları

Sınav Şekli Başarım Notu (/100) Soru Sayısı Sınav Süresi (dk)
  Teorik Sınav (T1) Performansa Dayalı Sınav(P1) Teorik Sınav (T1)   Performansa Dayalı Sınav (P1) Teorik Sınav (T1) Performansa Dayalı Sınav(P1) Teorik Sınav (T1) Performansa Dayalı Sınav(P1)
 A1  X - 60 - EN AZ 10 - 20 -
 A2  X X 60 80 EN AZ 25 Performans Sınavı Kontrol Listesi 50 240
Toplam 35   70 240

13- (12UY0051-3/01 - SERAMİK KARO KAPLAMACISI - SEVİYE 3) 6.000 TL
(12UY0051–3/A1 İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çevre Koruma) 500 TL
(12UY0051–3/A2 Seramik Karo Kaplamacılığı) 5.500 TL

Sınava online başvuru için tıklayınız...

Başvuru formu indirmek için tıklayınız...